Masáže

Masáž je mezinárodní termín francouzského původu, ale ani ve Francii není původní je převzata z řečtiny ( Massó ) znamená hníst, mačkat, hnětat, není náhodou že podobná slova se objevují i v jiných indoevropských jazycích.

Nejstarší zmínky o masáži jsou ze staré Číny a Egypta.

O rozvoj masáže v Čechách v roce 1906 se postaral Vítězslav Chlumský 1867-1943 a o klasickou masáž v dnešní podobě profesor Eduard Cmunt.

Masáž byla vždy vyhledávaná procedura. Při současném životním stylu, který je chudý na pohyb ( sedavé zaměstnání, jednostranné zatěžování a td. ) její obliba ještě stoupá.

Masáž je léčebná metoda, kterou pomocí různých technik vyvoláváme místní i vzdálené změny.

Účinky:

mechanický - pomáhá odplavovat únavové látky a usazeniny z těla.

biochemický - projevuje se zčervenáním, které způsobuje aktivace histaminu a acetylcholinu.

reflexní - způsobuje  dráždění nervové soustavy podobným způsobem jako např. Akupresura a ve zdravotnictví má své speciální léčebné zařazení. Celkově má masáž výrazný vliv na organismus jako celek a  v některých případech může sloužit i jako plnohodnotná náhrada tělesného cvičení. Masáž je rozhodně součástí péče o tělo, ale také o duši.

psychický - masáž má mimo jiné také značný pozitivní vliv na psychiku člověka. Rytmické a stále se opakující pohyby jsou pro masírovaného velmi příjemné a dávají pocit uvolnění a relaxace.

Sportovní a regenerační masáž

Akupresura

Akupresura je metoda, pomocí které se mohou snadno a rychle zmírnit zdravotní potíže.

Už termín, kterým uvedenou metodu označujeme, odkazuje na způsob, jakým se provádí. Slovo pres - převzaté z němčiny znamená tlak, stisk. A při akupresurní metodě jde skutečně o to, že se prstem vyvíjí tlak na určité body na povrchu pokožky. Tímto tlakem znovu spoušříme energie vlastní tělu a aktivujeme přirozené samoléčebné síly. Mírníme, nebo odstraňujeme bolesti. Akupresura působí prostřednictvím vibračního pole organismu.

Akupresuru musíme odlišovat o akupunktury, při níž se výše zmíněné body stimulují jehličkami.

Akupresura nenahradí lékaře.

Může ale zmírnit bolesti a potíže do doby, než lékaře navštívíme. Rovněž spolehlivě pomáhá při méně závažných neduzích, jako jsou například bolesti hlavy, rýma a pod. Akupresura má i preventivní charakter. V případě náchylnosti k určitým potížím je možno jim předcházet stimulováním přislušných bodů.

Lávové kameny

Terapie horkými kameny je známa už více než 5000 let. Když přiložíte horké kameny na tělo, svaly, ostatní měkké tkáně  se prohřejí, dobře prokrví a uvolní. Což je velice příjemné a vede to k úlevě pohybového aparátu.

Využívají se jak k relaxaci, tak pro zbavení bolestí svalů, při problémech s prokrvením některých částí těla, nespavostí a při pocitech úzkosti a depresích. Kameny lze pokládat na jakoukoliv část svého těla, například podél páteře, na ruce i na nohy.

Při masáži se používají nejčastěji lávové kameny, které musí být nejvyšší kvality, tak aby vyzařovaly optimální energii a akumulovaly potřebné teplo. Záleží na jejich původu a druhu. K masáži se používají oleje a v kombinaci s výtečnou technikou vám navodí pocit absolutního klidu a uvolnění.

Dornova metoda

Jemná manuální terapie jejíž pomocí jsou obratle a klouby přesně uváděny do původní polohy. Účinně se zbavujeme fyzických a psychických bloků a především samotné příčiny onemocnění.

Dornova metoda vyrovnáva statiku těla, může pomoci u různých potíží a bolesti pohybového aparátu, jako jsou bolesti zad, kolen a kyčlí, skolióza, rozdílná délka dolních končetin ( pokud se nejedná o vrozenou vadu ) při potížích s držením těla.

Manuální lymfatická drenáž

Masáž zaměřena na správné fungování lymfatického systému, který má, zjednodušeně řečeno, za úkol odvádět škodlivé látky z těla ven.

Bohužel špatný životní styl lymfatickému systému vůbec neprospívá a lymfodrenáž může pomoci. Jedná se o jemné tlaky až vlnění na povrchu lidského těla, kde se nachází až osmdesát procent lymfatického systému. Před masáží se uvolňují lymfatické uzliny.

Procedura trvá okolo padesáti minut. Aby byla masáž opravdu účelná, je vhodné časté opakování např. třikrát týdně po dobu tří až čtyř týdnů.

Měkké a mobilizační techniky